Wiadomości

Tajne miłości miast: Poznań – Kraków

Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć nie raz o nienawiści między miastami. Konflikt Warszawa reszta świata, Górale i Ślązacy, i tak dalej. To dla odmiany pokażemy coś innego - czas na miłość.

magstar

Zespół TakieTe

4 lata temu

0

1. Argument transportowy.

www

źródło: wikipedia

Poznaniacy kochają Poznań. Ale lubią też Kraków. Dlaczego? Po pierwsze, jest na południu, tam zawsze cieplej. No i można pochwalić się ziomkom, że pociągiem 7 do 9 godzin. Rany, co to nie było?

2. Argument historyczny.

www

źródło: parentsandcolleges

No, warto by było odwiedzić ten Kraków. Ale wiadomo przecież, że Poznań lepszy. Co tam Wawel, jak mamy tu Stary Browar. A prochy Prezydenta widziałeś/aś?

3. Argument finansowy.

www

źródło: gstatic

Istnieje taka legenda. Jak powstał drut? Otóż Poznaniak z Krakowiakiem kłócili się o złotówkę. Teraz niezmierzone rzesze poznańskich turystów jadą za głosem serca w poszukiwaniu źródel legendy i zobaczenia, czy było warto. Było?

4. Argument z prestiżu.

www

źródło: spotonlists

Fajnie mieć ciotkę w Krakowie. Albo wujka. A jak nie, to chociaż od czasu do czasu przejechać się do knajpy gdzieś na starym mieście albo na Kazimerzu. A potem opowiedzieć o tym znajomym, niby mimochodem, że “się było”. Byle nie dalej, bo to już o couchsurfing zakrawa.

5. Argument z konkurencji.

www

źródło: bpeets

Od czasu do czasu przecież trzeba zobaczyć, jak się innym żyje. Wiadomo, że Warszawa jako miasto wyklęte nie wchodzi w grę, poza nią pozostaje jeszcze jakiś Gdańsk albo lepiej Trójmiasto, może Wrocław, bo blisko. Łódź już z takim lekkim niesmakiem. No i ten “magiczny” Kraków. To tajne nieodkryte miłości dochodzą do głosu.

6. Argument handlowy.

www

źródło: funnelpath

W Poznaniu, jak wiadomo, pieniądz musi się zgadzać. A w Krakowie? Nie wiadomo. Dlatego TLK Intercity, IC, a nawet Express chętnie uruchamiają linie kolejowe, które po kolei omijają wszystkie inne miasta, odbierając połączenia tym bliższym i bardziej opuszczonym, aby tłoczyć biznesmenów i łomenów do Krakowa. Czy im się to opłaca? Można bardzo łatwo zweryfikować, sprawdzając ceny biletów w klasie pierwszej. Lub – dla mniej odważnych, a bardziej przezornych – obserwując rosnące ceny herbaty.

7. Argument zakupowy.

www

źródło: wikipedia

Miasto jak miasto. Historia jak historia. Ale najważniejsze są Galerie. Już nie przez małe Gie, jak te ze sztuką, a przez wielkie, jak handlowe. Im większe tym lepiej. Tajną miłość, jaką Poznań zaczął darzyć Kraków, widać już w lokalizacji City Center, tuż koło dworca. No, mości Pani i Panowie, prawie jak w Krakowie! Z tym, że toalety tam nadal stoją nieodpłatne.

8. Argument drugiej strony.

www

źródło: wikipedia

A za co Kraków kocha Poznań? Przede wszystkim za ciągłą miłość, którą jest darzony. Nic tak nie schlebia pełnemu brzuchowi jak kolejne pochlebstwa.

9. I jeszcze jeden argument drugiej strony.

www

źródło: deviantart

Nic tak nie łączy, jak wspólny hejt na warszawkę. Czy jest on uzasadniony, czy nie, ma drugorzędne – jeśli w ogóle – znaczenie. Obserwując te wyznaczniki, punkty i podpunkty, śmiało można powiedzieć, że jeśli Kraków nie uzyska dostępu do morza w miarę szybko, mógłby uzyskać chociaż dostęp do Poznania. Podobno w planach inwestycyjnych na lata 2014-2016 nie ma jeszcze dokładnej trasy mostu transwojewódzkiego. Ale przy obecnej koniunkturze władze miast powinny zrobić wszystko, aby go zdobyć.


Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in /takiete/wp-content/themes/takiete/functions.php on line 172