Rozrywka

10 najbardziej zdumiewających pająków świata

Najdziwniejsze pająki świata! Musisz je zobaczyć.

magstar

Zespół TakieTe

3 lata temu

0

1. Pająk podszywający się pod ptasią kupę.

www

źródło: smugmug.com

Pająk ten nie tylko wygląda jak ptasia kupa, ale również wydziela specyficzny, przypominający ją zapach. Ten sprytny zabieg nie tylko pozwala mu na zmylenie osobników, które w normalnych okolicznościach chciałyby go pożreć, ale także na zorganizowanie sobie lunchu w postaci insektów, zainteresowanych ekskrementem. Bardzo mądrze, spider!

2. Argyrodes colubrinus – czyli pająk bicz.

www

źródło: wikipedia.org

Jego wygląd to oczywiście kamuflaż, pozwalający uniknąć zjedzenia przez większość drapieżników, które miałyby na niego chrapkę. Niewiele osób natomiast wie, że należy on do tej samej rodziny, co czarna wdowa.

3. Skorpionoogoniasty.

www

źródło: blogspot.com

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zakończeniu tułowia, które w sytuacji zagrożenia napina jak prawdziwy skorpion. Jest to cecha wyłącznie samic. Panowie pająki nie odbiegają znacząco od wyznaczonych standardów piękności. Pomimo groźnego wyglądu, jest prawie całkowicie nieszkodliwy.

4. Bagheera kiplingi.

www

źródło: pitch.com

Nazwa tego okazu pochodzi od Bagheery, czarnej pantery, będącej jednym z bohaterów Księgi Dżungli. W przeciwieństwie do imiennika, pająk ten jest całkowicie roślinożerny – główny składnik jego diety stanowi nektar z pąków akacji. Kto czytał Keeplinga ten wie, że swego czasu Bagheerze również zamarzył się wegetarianizm… Niestety, bezskutecznie.

5. Zamachowiec.

www

źródło: deviantart.net

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zakończeniu tułowia, które w sytuacji zagrożenia napina jak prawdziwy skorpion. Jest to cecha wyłącznie samic. Panowie pająki nie odbiegają znacząco od wyznaczonych standardów piękności. Pomimo groźnego wyglądu, jest prawie całkowicie nieszkodliwy.

6. Nurek.

www

źródło: nauticamagazine.ro

Tego szalonego pływaka można znaleźć zarówno w Europie jak i Azji, na Syberii oraz w Wielkiej Brytanii. Większość swojego malowniczego dnia spędza w powietrznej bańce (którą mozolnie wcześniej zbudował, przenosząc pęcherzyki na łapkach), łapiąc kijanki, larwy wodnych stworzeń, a nawet małe ryby. Ludzi na razie zostawia w spokoju.

7. Kolczasta orbita.

www

źródło: wikipedia.org

Piękny i majestatyczny, jednak szalenie popularny na całym świecie pająk nie jest przedstawicielem konkretnego gatunku, a zaliczyć go można do dużo szerszej (około 70 gatunków) rodziny. Widoczne czerwone kolce umieszczone na grzbiecie, mają odstraszać ptaki przed jego pożarciem. To samo tyczy się “falbanek” na końcu sieci, które zwiększają jej widoczność, pomagając uniknąć kolizji z latającymi drapieżcami.

8. Pająk paw.

www

źródło: tumblr.com

Maratus volans, czyli pająk paw. Gdzież indziej mógłby występować jak nie w Australii? Tam też podobnie jak na dumnego pająka przystało, pręży swój pióropusz, w celu przypodobania się partnerkom. Ów pawi ogon służy mu nie tylko do zabaw i gier miłosnych, ale także do zwiększenia dystansu podczas skakania, gdyż “maratus” to z łaciny “latający”. Niezgłębione są tajemnice australijskich pająków.

9. Podstępny oszust.

www

źródło: arachne.org.au

Mrówczynka, to naprawdę cwany pająk. Oecophylla, czyli mrówka prządka to owad, który funduje wyjątkowo bolesne ugryzienia. Unikają go gady, płazy i ptaki. Unikałaby go pewnie też mrówczynka, gdyby akurat się pod niego nie podszywała. Dzięki takiemu przebraniu całkiem spokojnie może wieść spokojne życie, unikając niektórych trosk drapieżnego świata.

10. Uśmiechnięty.

www

źródło: dailymail.co.uk

Choć blisko spokrewniony z czarną wdową, nie jest niebezpieczny dla człowieka. Można go za to znaleźć na Hawajach pod nazwą nananana makaki’i. Samemu pająkowi jednak nie jest wcale do śmiechu, gdyż ze względu na wyniszczenie naturalnych siedlisk, grozi mu wyginięcie. Być może dlatego niektóre pająki, zamiast uśmiechniętej, prezentują też pochmurną, lub wołającą twarz.


Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in /takiete/wp-content/themes/takiete/functions.php on line 172