Miszmasz

Opuszczone miasta, których widok jeży włosy na głowie

Heraklit z Efezu miał powiedzieć, że jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Jej efektem są nie tylko snute przez historyków opowieści. Opuszczone budynki mówią same za siebie.

Agawa

Zespół TakieTe

3 lata temu

2

1. Detroit, USA

www

źródło: flickr

Choć Detroit nie jest oficjalnie „ghost city”, po ogłoszeniu upadłości pustoszeje w zastraszającym tempie. Dziś 35% miasta nie nadaje się do zamieszkania, nie działa 40% oświetlenia placów i ulic, a 80 tysięcy domów i fabryk jest opuszczonych. Symbolem upadku Motor City jest ruina Michigan Central Station, niegdyś największego dworca Stanów Zjednoczonych.

2. Warosia, Cypr

www

źródło: flickr

Niezwykle popularny cel wakacyjnych wyjazdów w 1974 roku zmienił swój docelowy target. Wszystko to za sprawą tureckiej armii, przez inwazję której mieszkańcy i turyści zmuszeni zostali do opuszczenia swoich bloków i hoteli. Dziś miejsce przyciąga już nie plażowiczów, lecz miłośników opustoszałych miast.

3. Fordlandia, Brazylia

www

źródło: flickr

Industrialne miasto założone w 1928 roku przez Henry’ego Forda w samym centrum puszczy amazońskiej. Osiem tysięcy mieszkańców pracowało przy plantacji drzew kauczukowych, a otrzymany przez nich surowiec transportowany był do amerykańskich fabryk Forda. Już po dwóch latach okazało się, że uprawa jest niewydajna, co doprowadziło do buntu pracowników i zamknięcia plantacji. Od 1930 roku miasto stoi puste i nęci śmiałków opuszczonymi blokami, elektrownią, kościołem, basenem i kinem.

4. Spinalonga, Grecja

www

źródło: flickr

Mała wysepka przystająca do wybrzeża Krety ma bogatą historię: była pod panowaniem Arabów, Wenecjan i Turków otomańskich. Między 1903 a 1957 rokiem była używana jako leprozorium, czyli kolonia trędowatych. Ostatni mieszkaniec wyspy opuścił ją w 1962 roku. Chociaż dziś jest otwarta dla turystów, do tej pory nie można na niej nocować.

5. Civita di Bagnoregio, Włochy

www

źródło: flickr

Starożytne miasto Etrusków, z którego pochodzi święty Bonawentura – to dopiero gratka dla poszukiwaczy nostalgicznych destynacji podróży. Upadało już w szesnastym wieku, lecz jego koniec wyznaczył wiek siedemnasty, w którym nastąpiło trzęsienie ziemi.

6. Oradour-sur-Glane, Francja

www

źródło: wikipedia

Na pomniku stojącym przed wjazdem do Oradour-sur-Glane widnieje jeden napis: „Souviens-Toi”, czyli „Pamiętaj”. Miasto to pozostawiono opustoszałe jako pomnik mieszkańców, którzy zostali brutalnie zamordowani w czerwcu 1944 roku przez nazistów.

7. Kolmanskop, Namibia

www

źródło: michaeljohngrist

Niegdyś bogata wioska górnicza, w której niemieccy kolonizatorzy wydobywali diamenty, dziś nęci podróżników architekturą w stylu niemieckim: opustoszałym szpitalem, kasynem, salą balową i teatrem, a także fabryką lodu i pierwszą w Afryce linią tramwajową.

8. Prypeć, Ukraina

www

źródło: flickr

To miasto, choć jednoczyło 50 tysięcy mieszkańców, żyło zaledwie 16 lat. Było jednym z tych, w których mieszkali pracownicy elektrowni jądrowej w Czarnobylu i zostało ewakuowane tuż po katastrofie. Choć wielu naukowców twierdzi, że zbliżanie się do napromieniowanych budynków może wciąż być niebezpieczne, turystów przyciągają opustoszałe blokowiska, ponad dwadzieścia pustych szkół i trzy kryte baseny oraz – przede wszystkim – wielki diabelski młyn.

9. Hashima, Japonia

www

źródło: boredpanda

Maleńka wyspa niedaleko Nagasaki, często nazywana „Okrętem Wojennym” ze względu na swój kształt. Rozwinęła się w dziewiętnastym wieku, kiedy rozpoczęto wydobywanie węgla z podwodnych kopalni. Gdy te zamknięto w 1975 roku, wyspa opustoszała: dziś wysoki falochron ochrania niezamieszkałe, bloki.

10. Bokor Hill Station, Kambodża

www

źródło: flickr

Miasto, które przetrwało niecałe dwadzieścia lat: wybudowane przez Francuzów na początku lat dwudziestych i opuszczone przez nich w 1940 roku, Bokor Hill Station jest całkowicie opustoszałe. Puste sklepy, kościół i mieszkania przeznaczone dla zamożnych mieszkańców otaczają najważniejszą budowlę: hotel i kasyno. Dostać się tam można tylko motorem.

11. Old Goa, Indie

www

źródło: wikipedia

Old Goa to miasto wybudowane w piętnastym wieku i służące jako stolica Indii Portugalskich aż do osiemnastego wieku. Chociaż było większe od Paryża i bardziej kosmopolityczne od Londynu, opustoszało nagle z powodu zarazy. Po Portugalczykach pozostały tradycyjne zabudowania, kościoły i klasztory, aktualnie używane jako atrakcja turystyczna.

12. Skrunda-1, Łotwa

www

źródło: flickr

Opuszczone miasto, które od lat sześćdziesiątych do upadku Związku Radzieckiego było punktem strategicznym: znajdował się tam radar nakierowany na Europę Zachodnią, którego zadaniem było wykrywanie rakietowych pocisków balistycznych. W 1998 roku Rosjanie zabrali z Skrundy-1 wszystkie wartościowe przedmioty, pozostawiając puste bloki, szkołę i klub oficerski.

13. Craco, Włochy

www

źródło: flickr

Tam kręcono sceny do „Quantum Of Solace” oraz „Pasji” Mela Gibsona. Craco to średniowieczna miejscowość, która wyludniała się w kilku etapach ze względu na trzęsienia ziemi. Całkowicie opuszczona została w 1963 roku.

14. Panam City, Bangladesz

www

źródło: wikipedia

Panam City to nazwa bajecznej części historycznej stolicy Bangladeszu, Sonargaonu. Został założony podczas panowania Brytyjczyków, pod koniec dziewiętnastego wieku, jako węzeł handlowy sprzedawców bawełny. Budynki w stylu kolonialnym stoją opustoszałe od czasów wojny w 1965 roku.

15. Shi Cheng, Chiny

Starożytne Miasto Lwów, odkryte dopiero pięćdziesiąt lat temu przy okazji budowy elektrowni wodnej, znajduje się… pod taflą jeziora Qiandao. Woda ochroniła budynki przed wiatrem i deszczem, dzięki czemu zachowały się w wyśmienitym stanie.

16. Real de Catorce, Meksyk

www

źródło: pueblosmexico

Meksykańskie miasteczko, które rozkwitło pod koniec osiemnastego wieku, kiedy tuż obok znaleziono pokłady srebra i rozpoczęto budowę pierwszych kopalni. Zostało niemalże całkowicie opuszczone na początku dwudziestego wieku. Dziś jest atrakcją turystyczną i popularnym miejscem kręcenia filmów: tworzono tam zdjęcia do Skarbu Sierra Madre z Humphreyem Bogartem, Mexican z Bradem Pittem i Julią Roberts oraz SEXiPIStOLS z Salmą Hayek i Penélope Cruz.

17. Kłomino, Polska

www

źródło: gdphotography

Kłomino to jedyne oficjalne opuszczone miasto w Polsce. Powstało w latach trzydziestych XX wieku jako garnizon Wehrmachtu. Po drugiej wojnie światowej niemiecką nazwę Westfalenhof przemianowano na rosyjską Grodek: Kłomino stało się bazą dla wojsk radzieckich i zostało zabudowane blokami i sklepami, a także szpitalem i kinem. W 1992 roku miejscowość opuścili ostatni żołnierze rosyjscy i od tego czasu jest opustoszałe.


Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in /takiete/wp-content/themes/takiete/functions.php on line 172