Miszmasz

Co zrobić, gdy brakuje Ci jaj?

Masz ochotę na ciasto i zabrakło Ci jajek w lodówce? Na kolację przychodzi osoba uczulona na białko jaj? A może próbujesz ograniczyć cholesterol?

Agawa

Zespół TakieTe

4 lata temu

0

Poznaj zaskakujące sposoby na zastąpienie jajek w Twoich ulubionych przepisach.

1. Jogurt

Gdy pieczesz muffiny i bułeczki, zamiast jajka użyj 1/4 szklanki jogurtu. Sprawia on, że ciasto jest wilgotne i miękkie.

https://i.chzbgr.com/maxW500/5650797312/hB5707823/

źródło: chzbgr.com

2. Ocet

Ocet sprawi, że Twoje ciasto będzie puszyste. Zamiast jajka użyj jedną łyżkę do spulchnienia babeczek i placków. Nie obawiaj się: okropny zapach nie będzie wyczuwalny w gotowym produkcie.

źródło: giphy.com

3. Skrobia ziemniaczana

Jeśli boisz się, że naleśniki bez jajka nie zetną się na patelni, użyj czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej do zawiązania ciasta. Świetnie sprawdzi się też przy wszelkich kluskach i pyzach ziemniaczanych.

źródło: giphy.com

4. Purée z owoców

Zamiast jajek w ciastach lub plackach świetnie sprawdza się też mus z jabłek lub rozgnieciony banan. Użyj 1/4 szklanki purée zamiast jednego jajka.

a

źródło: giphy.com

5. Rozgniecione tofu

1/4 szklanki zmiksowanego na gładko tofu zastąpi jajko w wypiekach, lecz znajomych zaskoczysz, gdy użyjesz go do wykonania… jajecznicy. Wystarczy na rozgrzany olej wrzucić rozgniecione widelcem tofu, chwilę podsmażyć, doprawić solą i pieprzem oraz kurkumą dla żółtego koloru.

źródło: thejournal.ie

6. Mąka sojowa lub z ciecierzycy

Mąki ze strączków są idealne do zawiązywania ciasta. Użyj ich wszędzie tam, gdzie jajko jest łącznikiem: w ciastkach i naleśnikach.

źródło: giphy.com

7. Siemię lniane

Mieszanka łyżki zmielonego siemienia lnianego i dwóch łyżek wody zastąpi jajko w ciastach, babeczkach, plackach i ciasteczkach, czyli praktycznie we wszystkim, co możesz sobie wyobrazić. Wszystkim.

https://i.chzbgr.com/maxW500/5650797312/hB5707823/

źródło: forgifs.com


Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in /takiete/wp-content/themes/takiete/functions.php on line 172