Lajfstajl

5 najbardziej absurdalnych nazw części ciała

Znasz je na pewno, ale czy zastanawiałeś się, dlaczego noszą takie miana?

Agawa

Zespół TakieTe

4 lata temu

0

1. Migdałki podniebienne

Migdałki podniebienne, o których na pewno wielokrotnie słyszałeś u lekarza w dzieciństwie, to owalne skupienia tkanki limfatycznej mające około dwa centymetry długości i jeden szerokości. Biorą udział w procesach odpornościowych, lecz przy przewlekłym zapaleniu migdałków lub częstych anginach lekarz może zalecić ich usunięcie. Myślisz, że są podobne do migdałów? Sprawdź sam!

źródło: giphy

2. Naczynia krwionośne

Te naczynia nie służą do serwowania, ale do transportowania krwi przez organizm. Trzy główne rodzaje naczyń krwionośnych mają różne funkcje: tętnice pompują krew z serca, naczynia włosowate zapewniają wymianę substancji między krwią, a tkankami, a żyły transportują ją z powrotem do serca. Poza organizmem krew krąży trochę inaczej, lecz i tak zawsze ma pierwszeństwo.

źródło: giphy

3. Węzeł chłonny

Węzeł chłonny to fabryka przeciwciał, które chronią organizm przed drobnoustrojami. Mamy ich w organizmie kilkaset, lecz najbardziej wyczuwalne są te na szyi. Ich powiększenie zwykle oznacza, że organizm został zainfekowany przez bakterie i wirusy. Dla drobnoustrojów są naprawdę zabójcze!

źródło: giphy

4. Rzepka w kolanie

Jest płaska i trójkątna oraz współtworzy staw kolanowy. Zdrowa rzepka jest sprężysta i trwała, dzięki czemu może chronić głębsze, bardziej unerwione tkanki. Dlatego rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki jest dla nas bardzo bolesne.

źródło: giphy

5. Jabłko Adama

Ta chrząstka krtani jest charakterystyczna dla mężczyzn: powiększa się w wyniku procesów dojrzewania, dzięki czemu rozciągają się wiązadła głosowe, a głos staje się niski. Dlatego też mężczyźni wykastrowani przed okresem dojrzewania posiadają małe krtanie i mogą nauczyć się typowo damskiego wokalu. Wniosek jest jeden: nie bądź tak brutalny dla swojego jabłka jak on…

źródło: giphy


Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in /takiete/wp-content/themes/takiete/functions.php on line 172