Wiadomości

13 zwierząt, które zmieniły bieg historii

Nie tylko ludzie mogą wpływać na bieg dziejów. Poznaj zwierzęta, od których zależało to, jak potoczy się historia.

Agawa

Zespół TakieTe

4 lata temu

0

1. Wąż, który uśmiercił Kleopatrę

Wersji śmierci Kleopatry, ostatniej królowej Egiptu, jest wiele, lecz do powszechnej świadomości przeszła ta, w której władczyni popełnia samobójstwo przy pomocy jadowitej kobry. Być może Kleopatra otruła się w inny sposób lub została zamordowana, lecz to właśnie wąż stał się symbolem zakończenia okresu niepodległości Egiptu, który dostał się pod panowanie Rzymu.

źródło: dailymail

2. Świnia, przez którą Francja dołączyła do krucjaty

Czarna świnia zabiła króla Francji Filipa: wpadł na nią koń, na którym jechał monarcha, powodując jego upadek i śmierć w wyniku rozległych obrażeń. Młody władca marzył o odwiedzeniu Jerozolimy i grobu Chrystusa, więc po jego śmierci Ludwik VII, jego brat i następca, przysiągł udać się tam w miejsce zmarłego. Było to przyczynkiem do dołączenia się Francji do II wyprawy krzyżowej zakończonej klęską chrześcijan.

3. Pies, który uratował Napoleona

Zgodnie z legendą, Napoleon podczas wygnania na Elbie w 1815 roku postanowił uciec na łodzi. Wybrał jednak niefortunny, sztormowy dzień i przez silny wiatr cesarz Francuzów wypadł za burtę. Uratował go nowofundland jednego z rybaków. To wydarzenie nie nauczyło jednak Napoleona pokory – zaraz później rozpoczął słynne 100 dni Napoleona zakończone jego klęską.

źródło: dogster

4. Dwie małpy, które zabiły Aleksandra Greckiego

W 1920 roku, w trakcie wojny grecko-tureckiej, zmarł przywódca Grecji. Został – uwaga – pogryziony przez małpy w trakcie spaceru i umarł z powodu zakażenia, które wdało się w rany. To wydarzenie przywróciło na tron jego ojca, Konstantyna I. Nie dość, że nieprzychylne były mu Włochy, Francja i Wielka Brytania, co spowodowało międzynarodowy konflikt, to nowy władca nieumiejętnie poprowadził wojnę z Turcją, doprowadzając do klęski Grecji.

źródło: heavy

5. Gołąb pocztowy, który ocalił oddział wojskowy

Cher Ami, czyli po francusku Drogi Przyjaciel, to jeden z setek gołębi pocztowych przenoszących wiadomości dla armii podczas I wojny światowej, lecz jedyny, który został bohaterem. W październiku 1918 roku przeleciał prawie godzinę z rannym skrzydłem, niosąc informację o miejscu pobytu zaginionego oddziału. Udało mu się uratować 194 żołnierzy.

źródło:

6. Pies, bez którego ententa nie zwyciężyłaby I wojny światowej

Oto pierwszy oficjalnie odznaczony bohater wojenny w Ameryce, który był psem. Sierżant Stubby walczył w trakcie I wojny światowej: wziął udział w 4 ofensywach i 17 bitwach, potrafił wyczuć zbliżającego się wroga szybciej niż ludzie, ostrzegał przed atakiem trującego gazu , a nawet schwytał niemieckiego szpiega pod Argonne. Otrzymał łącznie jedenaście orderów i odznaczeń wojennych.

7. Niedźwiedź, który wygrał pod Monte Cassino

Niedźwiedź Wojtek przewędrował pół świata z armią generała Andersa. Odkupiony przez polskich wojskowych za parę puszek konserw od małego irańskiego chłopca, był wiernym przyjacielem żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego. Podczas bitwy pod Monte Cassino nosił skrzynie z amunicją artyleryjską, czym przyczynił się do zwycięstwa aliantów.

źródło: wikipedia

8. Pies, który pomógł złapać Osamę bin Ladena

Cairo to pies grupy SEAL, która odpowiedzialna jest za wytropienie i zabicie lidera Al-Ka’idy. Tak jak większość szczegółów dotyczących operacji, większość tych dotyczących Cairo została utajniona. Wiadomo jednak, że towarzyszył żołnierzom w trakcie spotkania z prezydentem Barackiem Obamą, który gratulował udanej akcji.

źródło: polderdash

9. Owca, którą interesował się cały świat

Życie owcy Dolly przez niecałe siedem lat bacznie obserwowali naukowcy i komentowały media oraz popkultura. Była pierwszym zwierzęciem, które udało się sklonować. Komórki do jej stworzenia pobrano z wymiona dorosłej owcy, dlatego nazwana została imieniem Dolly – po piosenkarce Dolly Parton słynącej z dużego biustu.

źródło: telegraph

10. Szympans, który osłabił pozycję człowieka w świecie

Doktor Jane Goodall znana jest ze swoich badań nad zachowaniami szympansów. Jednym z jej pierwszych podopiecznych był szympans nazwany David Greybeard, dzięki któremu udało się przeprowadzić szereg obserwacji ukazujących, że ludzie nie są jedynymi stworzeniami posługującymi się narzędziami: David korzystał z patyków, by wywabić termity i móc łatwiej je jeść.

źródło: wordpress

11. Suczki, które przeżyły lot w kosmos

Biełka i Striełka to pierwsze psy, które zostały wystrzelone w kosmos i przeżyły powrót na ziemię. Ich lot trwał 24 godziny, a towarzyszyły im królik, szczury, myszy, muszki owocówki i nasiona roślin. Naukowcy udowodnili empirycznie, że w przestrzeni kosmicznej nie następują odchylenia funkcji fizjologicznych, dzięki czemu zdecydowano się na wystrzelenie w kosmos Jurija Gagarina.

źródło: thefad

12. Orka, która została symbolem walki o prawa zwierząt

Orka, którą na pewno wszyscy znacie: zagrała rolę Willy’ego w Uwolnić orkę i jej kontynuacjach. Keiko, bo tak brzmiało jego prawdziwe imię, został schwytany u wybrzeży Islandii i większość życia spędził w delfinarium w Meksyku. Jego los odmieniła rola Willy’ego, po której zawiązała się fundacja mająca na celu uwolnienie go. Po latach przygotowań wypuszczony został w pobliżu norweskich fiodrów.

źródło: theguardian

13. Świnia, która uratowała George’a Clooneya

Ważąca prawie 140 kilogramów świnka Max, pupil George’a Clooneya, nie tylko spała z aktorem w jednym łóżku i latała prywatnym odrzutowcem Johna Travolty. Zawdzięczamy jej uratowanie życia Clooneya tuż przed tym, gdy został gwiazdą: w 1994 roku wyczuła nadchodzące trzęsienie ziemi i obudziła swojego kompana, dzięki czemu ten zdążył na czas opuścić grożący zawaleniem budynek.

źródło: orangeyouglad


Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in /takiete/wp-content/themes/takiete/functions.php on line 172