Rozrywka

12 słynnych postaci, które zmieniły świat, choć nigdy nie żyły

W filmach fantasy historię zmieniają elfy i krasnoludy, a w horrorach zombie i duchy. Czy pomyślałeś o tym, że naszą rzeczywistość też mogą zmieniać postaci całkowicie fikcyjne?

Agawa

Zespół TakieTe

4 lata temu

0

1. Święty Mikołaj

Ta nosząca czerwony płaszcz postać o bujnej, białej brodzie, nijak ma się do swojego historycznego odpowiednika. Mikołaj z Patary był biskupem żyjącym na przełomie III i IV wieku, który zyskał sławę ze względu na swoją miłość do dzieci i hojność wobec ubogich. Wizerunek Świętego Mikołaja, którego znamy – podróżującego w saniach zaprzęgniętych w renifery, wchodzącego przez komin i zostawiającego prezenty pod choinką lub w skarpetach – został stworzony na początku XIX wieku przez Washingtona Irvinga i Clementa Clarka Moore’a w ich powieściach i wierszach.

źródło: gigafytes

2. Wielki Brat

Chociaż pochodzi z antyutopii George’a Orwella zajmującej ważne miejsce w dziejach literatury, przeniknął do powszechnej świadomości i popkultury. Jest personifikacją kontroli jednostki przez państwo i konieczność całkowitego podporządkowania się systemowi totalitarnemu. Wykorzystywany do opowiadania dowcipów o Związku Radzieckim oraz jako element reality show Wielki Brat – symbol nieustannego podglądania.

źródło: cheezburger

3. Król Artur

Wielu próbowało ustalić pierwowzór postaci legendarnego władcy Brytów, lecz nikomu się nie udało. Ta fikcyjna postać nie tylko wyznacza standardy, do których powinien dążyć król angielski. Przez wieki bowiem była legitymacją władzy wielu monarchów: na pokrewieństwo z mitycznym królem Arturem powoływali się między innymi Henryk II, Edward III, Henryk VIII i Jakub I.

źródło: memecrunch

4. Robinson Crusoe

Ten najsłynniejszy rozbitek świata, stworzony przez Daniela Defoe, jest mocno zakorzeniony w naszej świadomości. Powoływał się na niego Jean-Jacques Rousseau, gdy argumentował, że moralność nie jest zależna od państwowości czy religii, tylko zależna od ludzkiej natury. Przesłanie „Wolności, Równości i Braterstwa” płynące z książki Defoe było wykorzystywane w rewolucji francuskiej w 1789 roku.

źródło: quickmeme

5. Robin Hood

Ten, który zabierał majętnym i dawał ubogim, pojawia się pierwszy raz w poemacie z 1377 roku. Jego legenda obrastała przez wieki, tworząc model podtrzymywania systemu – jeśli bierze się od bogatych i daje biednym, to bogaci pozostaną bogatymi, a biedni biednymi. Wyśmiany został nie tylko w Shreku czy w Robin Hood: faceci w rajtuzach, lecz również w Latającym cyrku Monty Pythona, w którym jego następcą jest Dennis Moore.

źródło: cheezburger

6. King Kong

Historia o monstrualnym gorylu pojawia się w filmach, grach i komiksach. Dla nas, tak jak dla białych Amerykanów, to jeden z najbardziej przerażających potworów atakujących cywilizację. Jednak dla czarnoskórych odbiorców stał się symbolem ich przodków: przywiezionych w kajdanach do Ameryki, wykorzystanych i wyzwolonych, lecz wykluczonych przy próbie zmiany statusu społecznego.

źródło: memecenter

7. Tarzan

Jako niemowlę trafił do dżungli, gdzie został wychowany przez samicę goryla i został przywódcą grupy zwierząt. Ta szeroko rozpowszechniona historia od lat siedemdziesiątych wywołuje serie sprzeciwu ze względu na przekonania rasistowskie (biały człowiek zajmuje terytorium czarnego), seksistowskie (Tarzan dostarcza broni do linczu kobiet z plemienia Alali) oraz gatunkowistyczne (człowiek włada światem zwierząt ze względu na przynależny tylko jemu rozum).

źródło: blogspot

8. Sherlock Holmes

Wytwór wyobraźni literackiej Arthura Conana Doyle’a: przenikliwy detektyw, który dzięki niezwykłemu intelektowi rozwiązuje każdą zagadkę kryminalną. Ten bohater popkultury stał się inspiracją nie tylko dla rzeczywistych detektywów, lecz również dla rozwoju kryminalistyki. Metody Holmesa – balistyka i toksykologia, badanie odcisków palców czy śladów butów – były w czasach Doyle’a w powijakach i stały się wzorcem dla przyszłych kryminologów.

źródło: cheezburger

9. James Bond

Szarmancki i gustowny agent do zadań specjalnych korzystający z najnowszych technologii. Wykreowany po drugiej wojnie światowej, w której Wielka Brytania utraciła swoje imperium kolonialne, stał się odtrutką na myśli o zmierzchu potęgi Brytyjczyków.

źródło: quickmeme

10. Myszka Miki

Animowana postać stworzona przez Walta Disneya jest dziś rozpoznawalnym na świecie uosobieniem najlepszych cech charakteru: życzliwości, otwartości i pogody ducha. Trudno uwierzyć, że w 1935 roku otrzymała od Ligi Narodów specjalny medal za bycie symbolem dobrej woli. Specjalnie dla niej w USA zmieniono przepisy prawne i przedłużono okres trwania praw autorskich do 95 lat.

źródło: memegenerator

11. Marlboro Man

Bohater reklam, dzięki któremu po markę Marlboro w jej najlepszym okresie sięgało prawie 40% Amerykanów. Symbol niezależności i siły, który copywriterom uświadomił wagę stosowanych przez nich narzędzi promocji. Reszcie społeczeństwa uzmysłowił, że przez pozwolenie na manipulację ich emocjami i skojarzeniami wpędzają się w trudny do zwalczenia nałóg.

źródło: ads-ngo

12. Żaba Kermit

Kukiełkowy bohater The Muppet Show i Ulicy Sezamkowej, urodzony na bagnie i pragnący wybić się z grupy licznych krewnych. W wielkim mieście, do którego udaje się, by zrealizować swój american dream, poznaje przyjaciół: kapryśną pannę Piggy, wielkiego żółtego ptaka, niebieskiego potwora rozmiłowanego w ciasteczkach i dziwoląga mieszkającego w pojemniku na śmieci. Od lat Kermit zmienia rzeczywistość, ucząc dzieci akceptacji własnej tożsamości i tolerancji rasowej oraz seksualnej.

źródło: jimmyfungus


Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in /takiete/wp-content/themes/takiete/functions.php on line 172